← TO TOP

Dlaczego warto mieć/założyć bloga? {oprócz fb i instagrama}

Dlaczego warto mieć/założyć bloga? {oprócz fb i instagrama}

Prowadzisz instagram lub fanpage na facebooku? Świetnie! Ale to blog ma zdecydowaną przewagę na platformami społecznościowymi! Dlaczego warto posiadać/założyć bloga? Weź pod uwagę choćby trzy plusy!

 

Dlaczego warto mieć / założyć bloga?


Zarówno z facebooka, jak i instagrama możesz korzystać za darmo. Ale założenie bloga na Bloggerze też nic nie kosztuje. Wystarczy mieć konto gmail, i tylko kilka kniknięć dzieli Cię od posiadania własnego bloga. 

 Jeśli nie wiesz jak za darmo założyć bloga na bloggerze to zapraszam cię do poradnika:
Dlaczego warto założyć bloga?

Poniżej tylko trzy powody, ale z pewnością znalazłoby się więcej.


1 → Spersonalizowany wygląd

Każdy profil na Facebooku czy instagramie wygląda tak samo. Masz możliwość zmiany covera i avatara, ale na tym właściwie możliwość edycji się kończy.

 

Jaka jest przewaga bloga?

Zakładając bloga możesz wgrać jeden z domyślnych motywów, jeśli masz ochotę możesz  też skorzystać z któregoś z moich darmowych motywów. Gdy chcesz, by blog zawierał dodatkowe gadżety, lepiej się pozycjonował lub wyglądał efektowniej, możesz kupić rozbudowany motyw lub zamówić szablon indywidualny. Niezależnie który wybierzesz, możesz go spersonalizować za pomocą kolorów, fontów czy obrazów, tak, by jak najbardziej oddawał Twój charakter. Ważne, że masz wybór.


POBIERZ: Darmowy motyw


2 → Kopia zapasowa

To chyba najważniejszy punkt.

Ostatnia awaria facebooka i instagrama pokazała, że nic nie jest pewne. W razie poważniejszego problemu wszelkie materiały tam dodane mogą po prostu zniknąć. Ba, nie potrzeba nawet awarii - ile razy się słyszy, że instagramowe konto zostało shakowane, a cała zawartość usunięta? Najgorsze w tym jest to, że ani na FB, ani na Instagramie nie ma opcji (przywrócenia) kopii zapasowej. Wszystko w rękach supportu, ale jak dobrze wiecie - nie zawsze konto da się odzyskać.

 

Jaka jest przewaga bloga?

Blog jest Twoim miejscem i jeśli zadbasz o bezpieczeństwo to Twoje treści nigdy nie przepadną. Co jakiś czas dochodzą jednak do mnie teksty typu: "Blogger może bez powodu zamknąć Ci bloga i wszystko przepadnie, a na Wordpressie Twój blog jest całkowicie Twój". Czy to prawda?

Tak, zdarza się Blogger(Google) usunie jakiegoś bloga. Zwykle nie jest to jednak "bez powodu", wcześniej wysyłane są ostrzeżenia o łamaniu regulaminu, a w razie nie podjęcia żadnych kroków blog jest kasowany. Słyszałam o kilku przypadkach, gdy blog zniknął, ale w niemal wszystkich dało się je szybko odzyskać. Jest to jednak promil, w stosunku do liczby użytkowników, i osobiście nie znam żadnej osoby, którą to spotkało. Jednak porównanie do "bezpiecznego Wordpressa" jest trochę nie na miejscu, bo nie raz słyszy się o shakowanym blogu i utracie całej twórczości. Tak naprawdę to nie platforma robi różnicę, ale podejście do kwestii bezpieczeństwa. Niezależnie od platformy ważne jest regularne robienie kopii zapasowych. Jak wcześniej wspomniałam - FB i Instagram nie ma takiej opcji, więc w razie jakiejkolwiek awarii czy włamania na Wasze konto, możecie stracić wszystko.

Blogger pozwala na zrobienie kopii zapasowej, zarówno treści, jak i motywu. Jeśli będziesz to robić regularnie, to nawet w przypadku usunięcia bloga (co naprawdę zdarza się niezmiernie rzadko) możesz całą treść przenieść na nowego bloga czy nawet inną platformę. Jeśli masz dodatkowo wykupioną domenę to jesteś na wygranej pozycji - wystarczy założyć nowego bloga na bloggerze i podpiąć starą domenę - nikt nawet nie zauważy, że coś się stało! 

3 → Łatwość przeszukiwania treści

Ile razy chciałam coś znaleźć na jakimś fanpage'u 🙈 Wiedziałam u kogo to szukać, ale scrollowanie feedu skutecznie mnie zniechęcało. O ile było to zdjęcie, to łatwo przejrzeć galerię. Gorzej jeśli kojarzymy jakiś fragment tekstu - wtedy pozostaje żmudne przewijanie strony....Znasz to?

Na instagramie podobnie, choć tu na plus trzeba zaliczyć opcję zapisania posta. Jeśli zadbamy o porządek w "Zapisanych", to łatwo będzie do niego wrócić.


Jaka jest przewaga bloga?

Po prostu: wyszukiwarka. Niemal na każdym blogu można dodać gadżet wyszukiwania, a nawet jeśli jej nie dodamy to jest Google. Google to kolejna zaleta - dzięki temu, że blog jest pozycjonowany mamy szansę dotrzeć do nowych użytkowników, którzy są zainteresowani konkretnym tematem. 

Dodatkowo w samym blogu mamy możliwość kategoryzowania tekstów wykorzystując Etykiety oraz, w bardziej rozbudowanych motywach, wyróżnienia najważniejszych postów tak, by były widoczne od razu po załadowaniu Strony Głównej. Dzięki zastosowaniu tych funkcjonalności, czytelnik bardzo szybko może odnaleźć interesujące go treści, a starsze posty nie przepadają w czeluściach internetu. 

To co, zakładamy bloga? A może już posiadasz? Zaproś do siebie w komentarzu!

 

Jeśli właśnie stawiasz pierwsze kroki w blogowym świecie i nasuwają Ci się jakieś pytania śmiało je napisz - postaram się to poruszyć na łamach bloga. Zapraszam też na facebookową grupę dla blogujących na bloggerze!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger