← TO TOP

Dlaczego warto dodawać etykiety? I jak to robić z głową?

Dlaczego warto dodawać etykiety? I jak to robić z głową?

Etykiety - mała rzecz, a bardzo przydatna. W ciągu ostatnich kilku tygodni zauważyłam jednak, że wiele osób w ogóle ich nie używa, a naprawdę warto! Dlaczego? I jak używać ich z głową?


Dlaczego warto dodawać etykiety? I jak to robić z głową?


Ten temat pokrótce poruszyłam we wpisie Błędy, których nie warto popełniać już na samym początku!, ale doszłam do wniosku, że warto temu poświęcić cały post. Etykiety bardzo ułatwiają poruszanie na blogu, ale także zarządzanie nim.


Dlaczego warto używać etykiet?

 

1. Etykiety pozwalają uporządkować treści na blogu

Dodając etykiety grupujesz posty według określonych kategorii, ułatwiając jednocześnie poruszanie się po blogu. Przypuśćmy, że ktoś wszedł na posta z przepisem na jakiś deser. Z chęcią poszedłby dalej i zobaczył kolejne, jednak klikając "dalej" widzi następne przepisy, ale nie desery. Prawdopodobnie opuści stronę i poszuka przepisów gdzieś indziej. Gdyby jednak pod postem pojawiło się odesłanie do etykiety "deser" być może zatrzymalibyśmy czytelnika na dłużej.

2. Etykiety są niezbędne do działania gadżetu Podobne Posty

Na wielu blogach możesz zobaczyć pod postem gadżet "Podobne Posty" ("Zobacz także"...) lub slidery z polecanymi postami z wybranej etykiety. W każdym z moich szablonów do kupienia znajdziesz taki dodatek -  ten gadżet jest bardzo przydatny, bo zachęca czytelnika do zapoznania się z innymi ciekawymi notkami, które być może także go zainteresują. Jak sama nazwa wskazuje, mają się tam pokazać podobne (polecane) posty. A skąd będzie wiadomo, który post jest podobny skoro ich nie grupujemy? Dodając konkretną etykietę do kilku postów pokazujesz, że są one powiązane tematycznie. Dzięki dobremu dobraniu etykiet gadżet "podobne posty" spełni swoją funkcję, czyli zachęci czytelnika do zerknięcia do kolejnych wpisów z tej samej tematyki.

3. Etykiety to klucz do utworzenia menu

Zauważyłam, że wiele osób na blogach dodaje menu - i bardzo dobrze! Niestety spora część nadal linkuje do nowoutworzonych "Stron", w których dodaje linki do określonych postów (nie wiem dlaczego, ale o bardzo częsta praktyka w przypadku blogów kulinarnych). To naprawdę niepotrzebna praca! Za każdym razem gdy dodasz nowy post musisz go dodać do listy wpisów - to pochłania twój cenny czas, a jest o wiele lepszy sposób. Wystarczy dodać link do etykiety, a posty same "wskoczą" do kategorii w menu - ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy ich używasz!


Skoro już wiesz, że warto, to zajmijmy się tym jak je w ogóle dodać do posta, i jak używać ich z głową?


Jak dodać etykietę do posta?

To bardzo proste i zajmuje chwileczkę. Wystarczy podczas edycji posta kliknąć na pole "Etykiety" (po prawej stronie). Rozwinie Ci się okienko w którym można dodawać kolejne etykiety - możesz dodać więcej niż jedną, oddzielając je przecinkiem. Poniżej pojawią Ci się podpowiedzi z etykietami, które już wcześniej były dodane - wystarczy kliknąć na wybraną, a wskoczy do okienka. Przy dodawaniu etykiet pamiętaj też, że wielkość znaków znaczenie - "przepisy" i "Przepisy" to nie to samo. Gdy dodasz wybrane etykiety, kliknij gotowe. Oczywiście w każdym momencie możesz to pole edytować (dodawać lub usuwać etykiety).

Jak dodawać etykiety w bloggerze?Najczęstsze błędy przy dodawaniu etykiet

Pierwszy błąd jaki zaobserwowałam to dodawanie zbyt szczegółowych etykiet. Etykiety mają sens, gdy grupują posty, co znaczy, że jedna etykieta powinna być dodana do kilku postów. Na sporej ilości blogów zauważyłam jednak nadawanie pojedynczych etykiet. Nie ma sensu nadawać np. etykiet "krem do rąk Avon" do posta nr 1, "krem do rąk Oriflame" do posta nr 2, "krem do rąk X" do posta nr 3 - jeśli żaden inny wpis takiej etykiety nie dostanie. O wiele lepiej i skuteczniej jest do tych trzech wpisów dodać po prostu etykietę "krem do rąk" - dzięki temu czytelnik, który trafił na pierwszy wpis, klikając na etykietę ma okazję przejść do kolejnych dwóch.

Kolejny błąd to dodawanie jednej etykiety do wszystkich postów. Spotkałam się z tym, że niektórzy dodają do każdego posta np. etykietę "blog". Jeśli do posta zostaną dodane jeszcze inne etykiety, to oczywiście funkcja grupowania jak najbardziej jest spełniona, ale gadżet "podobne posty" w tym momencie nie będzie działał prawidłowo. Skoro wszystkie posty mają jedną wspólną etykietę, to gadżet uznaje, że wszystkie posty są podobne.


Jak dodawać etykiety z głową?

Już wiesz, że etykiety dodawać warto, ale jak robić to z głową? Najlepiej usiądź z kartką i ołówkiem i pomyśl na jakie kategorie główne podzieliłabyś swojego bloga. Później pomyśl o podkategoriach. Najlepiej żeby nie było ich za dużo, a jednak ułatwiały poruszanie się między postami. Nie ma oczywiście określonej liczby etykiet jaka powinna być dodana do konkretnego posta - wszystko zależy od tematyki bloga i twojego podziału. Jednej osobie wystarczy jedna, inny będzie potrzebował ich kilku. Warto jednak zachować rozsądek - co za dużo to niezdrowo ;)


Pokaż etykiety!

Teraz jeszcze pozostaje kwestia gdzie na blogu umieścić etykiety? Według mnie warto je dodać w oknie samego posta (pod tytułem czy pod samym wpisem) - dzięki temu czytelnik zainteresowany daną kategorią może bez problemu przeskoczyć do kolejnych postów z tej samej tematyki.
Możesz dodać także gadżet "Etykiety" do paska bocznego lub w stopce bloga. Tu jednak byłabym ostrożna. Jeśli masz naprawdę dużo etykiet, dodanie ich wszystkich w jednym miejscu wcale nie ułatwi nawigacji po stronie (wątpię, żeby czytelnik przedzierał się przez gąszcz tagów), a niepotrzebnie wprowadzi bałagan na stronie - w takim wypadku warto skorzystać z opcji "wybrane etykiety".


Mam nadzieję, że przekonałam Cię do używania etykiet. Jeśli do tej pory tego nie robiłaś, to nie martw się. Czeka cię trochę pracy przy uzupełnianiu archiwalnych wpisów, ale wysiłek jest tego wart (możesz spytać osób, które się na to zdecydowały). W kolejnych wpisach pokazuję jak dodawać i usuwać etykiety hurtowo oraz jak utworzyć podstawowe menu. Jeśli nasuwają Ci się jakieś pytania - śmiało pisz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger