← TO TOP

Jak w bloggerze utworzyć podstawowe menu?

Jak w bloggerze utworzyć podstawowe menu?

Jak utworzyć podstawowe menu w bloggerze? Zaraz się przekonasz, że to bardzo proste!

Jak w bloggerze utworzyć podstawowe menu?Wielu początkujących bloggerów zastanawia się w jaki sposób utworzyć menu. Dla osób, które blogują od jakiegoś czasu może to się wydawać banalne, ale przecież każdy kiedyś zaczynał. W tym poście postaram się pokazać ci, krok po kroku, jak stworzyć takie menu.

Zanim jednak zaczniesz tworzyć menu polecam zapoznać się z wpisem Jak utworzyć strony statyczne w bloggerze? I kiedy ich używać? oraz  Dlaczego warto dodawać etykiety? I jak to robić z głową? . Bez tych podstaw nie uda Ci się stworzyć dobrego menu. Jeśli do tej pory nie używałaś etykiet, a chciałabyś skategoryzować posty, może ci się także przydać wpis Jak w bloggerze hurtowo dodawać i usuwać etykiety?.

Jeśli na blogu masz już utworzone strony, a posty oznaczone etykietami możemy przystąpić do pracy!


Jak utworzyć podstawowe menu w bloggerze?

Na początek wejdź w panel bloga → Układ → Dodaj gadżet → i kliknij + przy gadżecie "Strony".

Instalując motyw z sieci jest wielce prawdopodobne, że taki gadżet już jest dodany, wtedy kliknij "Edytuj" przy tym gadżecie.
Na samym początku warto usunąć tytuł "Strony", który z pewnością będzie psuł efekt finalny. Teraz przystąpimy do tworzenia menu. Mamy tutaj dwie możliwości. Dodać linki odsyłające do wcześniej utworzonych Stron np. "Kontakt" "O mnie" czy "Współpraca" lub linki do stron zewnętrznych i etykiet.

Jeśli chcesz w menu umieścić linki do Stron to sprawa jest prosta. Po prawej stronie wyświetli się lista wszystkich wcześniej utworzonych (i opublikowanych) przez Ciebie Stron - wystarczy tylko zaznaczyć haczykiem wybraną stronę, a ona automatycznie wskoczy do menu i pojawi się po prawej stronie okienka.

W menu warto także umieścić linki do poszczególnych kategorii. W tym celu niezbędne będą etykiety - mam nadzieję, że ich używasz!  Żeby dodać odesłanie do postów z konkretnej kategorii musisz kliknąć "+ Dodaj link zewnętrzny", a w następnym polu wpisać nazwę jaką ma nosić kategoria w menu oraz poniżej link do wybranej etykiety (nazwa kategorii nie musi być taka sama jak nazwa etykiety w poście). Jeśli nie wiesz skąd wziąć link do etykiety zapraszam tutaj.

Na tej samej zasadzie możesz dodać dowolny inny link, np. przekierowujący do drugiego bloga, sklepu czy np. socialmediów.
Po prawej stronie wyświetlają się pozycje, które pokażą się w Twoim menu. Zwróć uwagę, że przy "Kontakt" nie pojawia się "X". To dlatego, że wystarczy haczykiem odznaczyć wybraną Stronę, a ona automatycznie zniknie z menu. Chcąc zmienić nazwę Strony wyświetlanej na belce menu musisz wejść w "Strony", edytować wybraną i tam nadać jej nowy tytuł - menu samo się zaktualizuje. Linki umieszczone w menu możemy dowolnie przesuwać, przytrzymując lewy klawisz myszki, dzięki czemu możesz zmieniać ich kolejność. Niestety nie ma możliwości edycji linków zewnętrznych - jeśli się pomylisz, usuń wybrany link i dodaj na nowo poprawny.

Zapisz. I to już koniec.
Jeśli masz ochotę nieco zmienić wygląd menu w standardowych bloggerowych szablonach to bez problemu zrobisz to w Projektancie motywów. Tutaj opisałam jak wprowadzić drobne poprawki.


Łatwe prawda?  Jeśli jednak masz jakieś pytania, śmiało napisz o tym w komentarzu. Następnym razem postaram się udostępnić prosty kod na menu rozwijane!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger