← TO TOP

Google+ znika, co z bloggerem? {Co warto teraz zrobić?}

Google+ znika, co z bloggerem? {Co warto teraz zrobić?}


Miałam nie pisać tego posta, bo podejrzewam każdy z Was parę dni temu dostał maila z informacją o zniknięciu google+. Ponieważ jednak pojawia się coraz więcej pytań "co z bloggerem?" postanowiłam, że jednak napiszę kilka słów.


Co zniknie po zamknięciu google+?

Po zamknięciu google+ zostanie usunięty wasz profil Google+. Przestaną też działać gadżety Obserwatorzy Google+ (standardowy gadżet Obserwatorzy nadal będzie działać!), Przycisk +1 oraz plakietka Google +. Nie będzie też oczywiście możliwości odstępniania postów przez g+. Najważniejszą zmianą jest zniknięcie komentarzy Google+. Jeśli używaliście tego systemu komentarzy to mam przykrą wiadomość - niestety komentarze opublikowane jako komentarze Google+ nie mogą zostać przeniesione do Bloggera i nie będą już wyświetlane na Waszych blogach :(


Co z bloggerem i zdjęciami?

Nie macie co się martwić. Google+ znika, ale  blogger ma się dobrze. Jeśli zdjęcia wgrywaliście przez blogspota to nic im nie grozi :) Warto dodać, że w nadchodzącym roku planowane jest wprowadzenie nowych funkcjonalności więc bądźcie dobrej myśli. Plotki o zniknięciu bloggera nie mają nic wspólnego z prawdą :)
Ps. z tego co widzę, co jakiś czas pojawiają się małe problemy z ładowaniem blogów czy zdjęć, ale zwykle po paru minutach wszystko wraca do normy. To chwilowy problem!


Co warto zrobić w tym momencie?


1. Zmień profil z G+ na Bloggera

W marcu 2019 r. Blogger przywróci tylko profile Bloggera. Użytkownicy, którzy wcześniej wybrali profil G + będą się pojawiać się jako nieznani autorzy, dopóki nie zalogują się ponownie do Bloggera.
Co zrobić, by przełączyć się na profil Bloggera?
Wejdź w panel bloga → Ustawienia → Ustawienia użytkownika → wybierz profil "Blogger"2. Uzupełnij profil Bloggera

Po przełączeniu na profil Bloggera pojawi się opcja "Edytuj". Wjedź w tą zakładkę, uzupełnij profil i dodaj avatar. Teraz po kliknięciu w Twój avatar/nick zamiast strony Google+ będzie pojawiać się właśnie wizytówka Bloggera więc warto zadbać, by znalazł się tam link do Twojego bloga.


3. Usuń gadżety Google+

Podobno wszystkie gadżety mają zniknąć samoistnie - gdyby jednak przestały działać, a nadal były w układzie warto je ręcznie usunąć.


4. Usuń opcję udostępniania

Opcja udostępniania postów przez G+ zostanie wyłączona, ale w szablonach niestandardowych ikonka nadal będzie widoczna. Niestety w różnych motywach kod będzie wyglądał inaczej, ale jeśli ktoś korzysta z moich szablonów to poniżej podam rozwiązanie.

Wejdź w Panel Bloga → Utwórz/ Przywróć kopię zapasową → Pobierz motyw
Zawsze najpierw zalecam zrobić kopię zapasową, zwłaszcza, gdy kody to dla Ciebie czarna magia ;)

Teraz wejdź w Panel Bloga → Motyw → Edytuj kod html. Naciśnij lewym klawiszem myszki gdzieś na kodzie, po czym wybierz skrót klawiszowy ctrl+f. W lewy górnym rogu kodu pojawi się okienko wyszukiwania. Wklej tam np.

plus.google.com/share

Ten fragment powinien być teraz podświetlony na żółto.


Żeby pozbyć się ikonki udostępniania google+ usuń całą poniższą linijkę (zaznaczoną także na zdjęciu powyżej) i zapisz motyw:

<a expr:href='&quot;https://plus.google.com/share?url=&quot; + data:post.url' target='_blank'><span class='share-box'><i class='fab fa-google-plus-g'/></span></a>5. Sprawdź do jakich aplikacji logujesz się przez G+ i zmień sposób logowania

To sprawa nie związana z bloggerem, ale równie ważna. Jeśli do jakichś aplikacji czy stron logowaliście się przez Google+ to koniecznie zmieńcie sposób logowania. W marcu taka opcja po prostu zniknie. Być może aplikacje/strony zadbają o to, by nie utracić dostępu do konta, ale lepiej chuchać na zimne :)

Więcej informacji:


Mam nadzieję, że ten post będzie dla Was pomocny. Starałam się go napisać jak najbardziej prosto. Gdybyście jednak mieli jeszcze jakieś pytania to śmiało piszcie w komentarzach :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger