← TO TOP

HTTPS na bloggerze - czy warto włączyć, jak to zrobić i o co zadbać później?

HTTPS na bloggerze - czy warto włączyć, jak to zrobić i o co zadbać później?

Przejście na HTPPS to już nie jest kwestia widzimisię. Jeśli zastanawiasz się czy warto przejść na HTTPS to zapraszam na ten wpis. Z niego dowiesz się także, jak zrobić przekierowanie na HTTPS w bloggerze, również w przypadku domeny niestandardowej oraz o co musisz zadbać później.


HTTPS na bloggerze - czy warto włączyć, jak to zrobić i o co zadbać później?


HTTPS - czy warto?

Jeszcze jakiś czas temu HTTPS spotykało się głównie na większych portalach lub sklepach internetowych. Teraz jednak to się zmieniło. W sumie pokuszę się o stwierdzenie, że nie tyle warto, co TRZEBA przejść na HTTPS. Dlaczego?

W wielkim skrócie (bo więcej na pewno dowiecie się z google ;):
 • transmisja między przeglądarką użytkownika a serwerem jest szyfrowana, co zapewnia poufność danych 
 • czytelnik ma pewność że trafił na stronę, na którą chciał wejść, a nie na jego imitację
 • brak alertów, że strona jest niebezpieczna - Zarówno w Firefoxie, jak Chromie strony z HTTP są oznaczane przekreśloną na czerwoną kłódką, a w formularzach może się pojawiać ostrzeżenie, że strona jest niebezpieczna. Jeśli strona posiada HTTPS w pasku przeglądarki pojawia się zielona kłódka
 • jeśli na stronie posiadasz jakiekolwiek formularze zbierające dane osobowe (mail także się do nich zalicza), to wg RODO MUSISZ mieć HTTPS.


Jak w bloggerze włączyć HTTPS także w przypadku domen niestandardowych?

Dla blogów z końcówką blogspot.com ta opcja była dostępna już jakiś czas. Niedawno pojawiła się opcja zmiany dla blogów posiadających domenę niestandardową, ale w wersji testowej. Teraz każdy może przejść na HTTP na bloggerze! Jeśli jeszcze nie masz włączonego przekierowania  to polecam to teraz to zmienić - a jest to bajecznie proste!

Wystarczy:
 • wejść w panel bloga → Ustawienia → przescrolluj do zakładki HTTPS
 • Teraz przełącz suwak przy "Przekierowanie HTTPS" (po wybraniu powinien zmienić kolor z szarego na zielony)

HTTPS na bloggerze - czy warto włączyć, jak to zrobić i o co zadbać później?

 • Jeśli posiadasz podpiętą domenę, pojawią się dwa podpunkty. Najpierw musisz kliknąć "Dostępność HTTPS". Taka weryfikacja trwa zwykle do kilkunastu minut. Gdy przebiegnie pomyślnie, dopiero wtedy pojawi się możliwość przełączenia "Przekierowanie HTTPS".
 
HTTPS na bloggerze - czy warto włączyć, jak to zrobić i o co zadbać później?

 
GOTOWE!Co zrobić PO przejściu na HTTPS?

Przekierowanie już działa, ale warto zadbać jeszcze o kilka kwestii:
 • Mimo, że masz włączone przekierowanie HTTPS na niektórych stronach może nadal pojawiać się przekreślona kłódka. To oznacza, że w poście znajdują się elementy z HTTP. Jeśli są to zdjęcia to łatwo możesz to naprawić - wystarczy podmienić z http na https. Jeśli są to zewnętrzne elementy to trzeba podjąć decyzję co z nimi zrobić - czasem przy zmianie na https mogą zniknąć.
 • Dodaj stronę do indeksu google - zrobisz to pod tym adresem
 • Dodaj stronę z https do Search Console, jeśli z niego korzystasz
 • Uaktualnij dane w google analytics (jeśli z tego korzystasz) 
  Jak to zrobić?
  Zaloguj się na twoje konto GA → Przejdź do zakładki Administracja → Ustawienia usługi → Domyślny URL → tu zmień http na https
 • Sprawdź czy działa gadżet instagrama - niestety lightwidget jest płatny na stron z HTTPS.
  Jakie masz alternatywy?
  Pierwszą jest Snapwidget - niestety przekierowuje do siebie, a nie do instagrama, ale daje możliwości zmiany wyglądu widgetu.
  Druga strona to stadget - tu wygenerujesz naprawdę najprostszy gadżet, ale za to obrazki przekierowują bezpośrednio do tego profilu.
  Trzecia możliwość - możesz wykupić u mnie usługę osadzenia nstagrama w kodzie bloga (koszt 35zł). Widget wygląda tak, jak np. w motywie Florence (oczywiście ilość kolumn i wierszy wg uznania)

Przyznacie, że na bloggerze przejście na HTTPS jest niezwykle łatwe?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger