← TO TOP

HTTPS na bloggerze - czy warto włączyć, jak to zrobić i o co zadbać później?

Przejście na HTPPS to już nie jest kwestia widzimisię. Jeśli zastanawiasz się czy warto przejść na HTTPS to zapraszam na ten wpis. Z niego dowiesz się także, jak zrobić przekierowanie na HTTPS w bloggerze, również w przypadku domeny niestandardowej oraz o co musisz zadbać później.


HTTPS na bloggerze - czy warto włączyć, jak to zrobić i o co zadbać później?


HTTPS - czy warto?

Jeszcze jakiś czas temu HTTPS spotykało się głównie na większych portalach lub sklepach internetowych. Teraz jednak to się zmieniło. W sumie pokuszę się o stwierdzenie, że nie tyle warto, co TRZEBA przejść na HTTPS. Dlaczego?

W wielkim skrócie (bo więcej na pewno dowiecie się z google ;):
 • transmisja między przeglądarką użytkownika a serwerem jest szyfrowana, co zapewnia poufność danych 
 • czytelnik ma pewność że trafił na stronę, na którą chciał wejść, a nie na jego imitację
 • brak alertów, że strona jest niebezpieczna - Zarówno w Firefoxie, jak Chromie strony z HTTP są oznaczane przekreśloną na czerwoną kłódką, a w formularzach może się pojawiać ostrzeżenie, że strona jest niebezpieczna. Jeśli strona posiada HTTPS w pasku przeglądarki pojawia się zielona kłódka
 • jeśli na stronie posiadasz jakiekolwiek formularze zbierające dane osobowe (mail także się do nich zalicza), to wg RODO MUSISZ mieć HTTPS.


Jak w bloggerze włączyć HTTPS także w przypadku domen niestandardowych?

Dla blogów z końcówką blogspot.com ta opcja była dostępna już jakiś czas. Niedawno pojawiła się opcja zmiany dla blogów posiadających domenę niestandardową, ale w wersji testowej. Teraz każdy może przejść na HTTP na bloggerze! Jeśli jeszcze nie masz włączonego przekierowania  to polecam to teraz to zmienić - a jest to bajecznie proste!

Wystarczy:
 • wejść w panel bloga → Ustawienia → Podstawowe
 • Teraz przy "Dostępność HTTPS " wybierz Tak

HTTPS na bloggerze - czy warto włączyć, jak to zrobić i o co zadbać później?

 • Po chwili pojawi się możliwość ustawienia "Przekierowanie HTTPS na Tak (pokazuje się po odświeżeniu strony. Warto jednak poczekać z tych chwilę, bo samo HTTPS nie działa od razu).

GOTOWE!Co zrobić PO przejściu na HTTPS?

Przekierowanie już działa, ale warto zadbać jeszcze o kilka kwestii:
 • Mimo, że masz włączone przekierowanie HTTPS na niektórych stronach może nadal pojawiać się przekreślona kłódka. To oznacza, że w poście znajdują się elementy z HTTP. Jeśli są to zdjęcia to łatwo możesz to naprawić - wystarczy podmienić z http na https. Jeśli są to zewnętrzne elementy to trzeba podjąć decyzję co z nimi zrobić - czasem przy zmianie na https mogą zniknąć.
 • Dodaj stronę do indeksu google - zrobisz to pod tym adresem
 • Dodaj stronę z https do Search Console, jeśli z niego korzystasz
 • Uaktualnij dane w google analytics (jeśli z tego korzystasz) 
  Jak to zrobić?
  Zaloguj się na twoje konto GA → Przejdź do zakładki Administracja → Ustawienia usługi → Domyślny URL → tu zmień http na https
 • Sprawdź czy działa gadżet instagrama - niestety lightwidget jest płatny na stron z HTTPS.
  Jakie masz alternatywy?
  Pierwszą jest Snapwidget - niestety przekierowuje do siebie, a nie do instagrama, ale daje możliwości zmiany wyglądu widgetu.
  Druga strona to stadget - tu wygenerujesz naprawdę najprostszy gadżet, ale za to obrazki przekierowują bezpośrednio do tego profilu.
  Trzecia możliwość - możesz wykupić u mnie usługę osadzenia nstagrama w kodzie bloga (koszt 35zł). Widget wygląda tak, jak np. w motywie Florence (oczywiście ilość kolumn i wierszy wg uznania)

Przyznacie, że na bloggerze przejście na HTTPS jest niezwykle łatwe?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii. Śmiało komentujcie. Konstruktywna krytyka mile widziana :)

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger