← TO TOP

Jak utworzyć strony statyczne w bloggerze? I kiedy ich używać?

Jak utworzyć strony statyczne w bloggerze? I kiedy ich używać?

Po co zakładać strony statyczne? Kiedy nie warto? I jak taką stronę utworzyć w bloggerze? Dzisiaj kilka słów właśnie na ten temat!


Jak utworzyć strony statyczne w bloggerze? I kiedy ich używać?


Wiem, że miałam napisać o tworzeniu menu, ale tworzenie Stron ściśle się z tym wiąże. Zanim więc zaczniemy tworzyć menu, Strony już powinny istnieć.

Co to jest "strona statyczna"?

Strony statyczne inaczej nazywane są zakładkami czy podstronami. W odróżnieniu od postów, nie pokazują się po publikacji na stronie głównej. Ba, jeśli nie dodasz nigdzie linka, nikt nie będzie wiedział, że taka podstrona w ogóle istnieje. Kiedyś w bloggerze był limit 10 stron na bloga. Obecnie znalazłam informację, że limit został zniesiony i można dodawać dowolną liczbę stron statycznych.

Do czego używać "Strony", a do czego raczej się nie sprawdzi?

Mam możliwość obserwacji wielu blogów i zauważyłam dwie skrajności. Niektórzy w ogóle nie używają "Stron", a inni używają je troszkę niepotrzebnie. Strony to idealne miejsce na umieszczenie informacji o sobie, stworzenie zakładki "kontakt" czy "współpraca".  Nie musisz publikować oddzielnego posta na ten temat - strona statyczna sprawdzi się do tego celu idealnie.

Nie warto jednak stron statycznych wykorzystywać do kategoryzowania postów. Zauważyłam, że wiele osób tworzy nowe strony z nazwą wybranej kategorii i po publikacji posta z tej tematyki, dokleja go ręcznie do listy. O ile to Twój świadomy wybór, to w porządku. Ale być może nie wiesz, że o wiele łatwiej w tym celu po prostu używać etykiet? Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zapraszam na jeden z poprzednich postów: Dlaczego warto stosować etykiety.

Jak utworzyć stronę statyczną? 

To bardzo proste. Wejdź w panel bloga → Strony → Nowa Strona.

Jak utworzyć strony staytyczne? I kiedy ich używać?

Teraz pokaże Ci się okienko bardzo zbliżone do tego jak wygląda okno posta. Tutaj warto się na chwilkę zatrzymać. O ile w przypadku posta, możemy nadać mu niestandardowy link, to w stronach statycznych blogger nadaje je z automatu. Jeśli zaczniesz od treści, a na końcu nadasz tytuł, z dużym prawdopodobieństwem link do strony będzie wyglądał mniej więcej tak: adresbloga.blogspot.com/p/blog-page.html. Jeśli chcesz mieć wpływ na wygląd linku, polecam najpierw wpisać tytuł i kliknąć "Opublikuj". Nie przejmuj się - dopóki nie udostępnisz linka, strony nikt nie zobaczy - spokojnie możesz ją uzupełnić później.
 Jak dodać stronę statyczną

Po opublikowaniu, w zakładce Strony zobaczysz listę opublikowanych (lub roboczych) Stron. Teraz spokojnie możesz klilknąć "Edytuj" i uzupełnić Stronę, dokładnie tak jak robisz to w przypadku zwykłego posta. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda link, wybierz "Wyświetl"..

Jak dodać stronę statyczną w bloggerze


Dzięki temu, że najpierw nadaliśmy tytuł,  link wygląda tak jak poniżej - prawda, że prezentuje się lepiej?

Jak dodać stronę statyczną w bloggerze

Właściwie to wszystko. Twoja strona statyczna jest gotowa! Następnym razem pokażę, jak w minutkę utworzyć menu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger