← TO TOP

Jak zmienić wielkość obrazów w Popularnych Postach w bloggerze?

Jak zmienić wielkość obrazów w Popularnych Postach w bloggerze?

Nie podobają Ci się bloggerowe Popularne Posty, albo posiadasz niestandardową wersję, jednak masz dosyć ciągłych zmian i rozpikselowanych miniatur?  Dzisiaj chciałam Ci pokazać jak, dosłownie w minutkę powiększyć obrazki w Popularnych Postach i nie martwić się tym, czy blogger po raz kolejny wprowadzi jakieś zmiany w parametrach.

Jak zmienić wielkość obrazów w Popularnych Postach w bloggerze?

Wiele szablonów korzysta ze skryptów powiększających miniatury Popularnych Postów. W oryginale mają one jedynie 72px i nawet jeśli zmienisz wielkość samego obrazka, to rozdzielczość pozostanie ta sama. Trzeba więc zmienić tą wartość 72px na większą. Skrypty są o tyle ciekawym rozwiązaniem, że automatycznie zmieniają rozdzielczość miniatur dla wszystkich gadżetów Popularnych Postów. Do tego nie musisz się przejmować, że jak usuniesz ten gadżet i dodasz na nowo, to będziesz musiała po raz kolejny cokolwiek zmieniać w kodzie... (właśnie dlatego najczęściej są stosowane w gotowych motywach). Niestety ciągłe zmiany bloggera i tak zmuszają do wprowadzania zmian bezpośrednio w szablonie (co możesz zobaczyć w poście Niewyraźne (rozpikselowane) popularne posty - jak naprawić wygląd gadżetu? ).


Jak zmienić wielkość obrazków w Popularnych Postach w Bloggerze?


Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie. Też wymaga zmian w kodzie, ale to naprawdę chwileczka. Oczywiście zawsze przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian polecam zrobić kopię zapasową motywu (od kilku dni blogger już nie używa słowa "szablon").

Wejdź w panel bloga → Motyw → Edytuj kod HTML. Teraz rozwiń okienko "Przejdź do widżetu" i wybierz gadżet PopularPosts1 (u ciebie może mieć też np. nr 2 lub 3).

Jak zmienić wielkość Popularnych Postów w bloggerze?


Teraz naciśnij 3 kropeczki zaznaczone poniżej - dzięki temu kod się rozwinie...

Jak zmienić wielkość miniatur w Popularnych Postach w bloggerze?

Kolejny krok jest identyczny, tym razem naciśnij trzy kropeczki po 'main'


Tak wygląda cały kod Popularnych Postów. Żeby zmienić ich wygląd zainteresować nas powinny dwie wartości zaznaczone na czerwono. 72 - to wielkość miniatury, a 1:1 proporcje naszego obrazka.

Jak zmienić wielkość obrazków w Popularnych Postach w bloggerze?

Teraz wystarczy tylko zmienić 72 na wybraną przez nas wielkość. Jaką? To już zależy o Ciebie. Zwróć jednak uwagę do jakiej szerokości pasek boczny wyświetlany jest na całą szerokość ekranu w widoku mobilnym (żeby na komórkach prezentowały się równie dobrze).  Minimalna szerokość to oczywiście szerokość paska bocznego więc ok. 300-350px. Z kolej jeśli chodzi o proporcje to też kwestia gustu. 1:1 oczywiście przytnie nam zdjęcia do kwadratu, ale równie dobrze możesz tutaj ustawić 3:2, jeśli właśnie takie zdjęcia zwykle wgrywasz na bloga. 

Teraz wystarczy zapisać szablon i gotowe!

No prawie gotowe... Jeśli korzystasz ze standardowego szablonu, by może teraz miniatury Popularnych Postów wystają poza pasek boczny. Za chwilę jednak sobie z tym poradzimy. Wystarczy wejść w panel bloga → Motyw → Dostosuj → Zaawansowane → Dodaj arkusz CSS i wklej tam poniższy kod:

.sidebar .PopularPosts img {max-width:100%;}

Jeśli masz ochotę na więcej modyfikacji, możesz dodać poniższy kod, który ustawia drukowane litery w postach,  dodaje podkreślenie tytułów oraz wyśrodkowuje tekst.

.sidebar .PopularPosts .item-title {text-transform:uppercase;border-bottom:1px solid #000;padding:10px 0px;font-size:13px;letter-spacing:2px;}
.sidebar .PopularPosts .item-title a {color:#000}
.sidebar .PopularPosts {text-align:center;}
.sidebar .PopularPosts .item-snippet {padding:10px 0;}


Efekt tych zmian możesz zobaczyć poniżej (ustawiłam wartość 320 i proporcje 1:1, oraz dodałam powyższe kody):

Jak zmienić wygląd popularnych postów w bloggerze?

To bardzo prosty i szybki sposób na zmianę wielkości Popularnych Postów. Trzeba jednak pamiętać, że jak usuniesz ten gadżet i dodasz go na nowo, to po raz kolejny musisz wprowadzić zmianę w kodzie. To samo jeśli dodasz kolejny gadżet Popularne Posty, obejmujący np. inny okres. Ta zmiana dotyczy jednego konkretnego gadżetu, w przeciwieństwie do skryptu, który zmienia wielkość obrazków we wszystkich gadżetach tego typu. Jednak bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zmiany w parametrach Popularnych Postów, wprowadzane przez bloggera, nie powinny rozpikselować ci w przyszłości zdjęć (co zdarza się przy skryptach). Jest jeszcze jeden plus - przy skryptach zdjęcie najpierw ładuje się w wielkości 72, po czym jest powiększane przez skrypt (co czasem widać). Przy metodzie z tego posta, blogger od razu ładuje miniaturkę w wybranym przez Ciebie rozmiarze...


Co zrobić gdy masz dość rozpikselowanych Popularnych Postów?


Jeśli masz w swoim szablonie niestandardową wersję Popularnych Postów, możesz usunąć skrypt odpowiedzialny za powiększanie miniatur i wprowadzić zmiany z początku tego posta (bez kodów zmieniających wygląd Popularnych Postów). 

To chyba wszystko... Jak widać każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Mam nadzieję, że napisałam to tak, że każdy sobie poradzi. Staram się, by instrukcje były napisane tak jasno, by nawet początkujący nie miał z tym problemu. Jeśli jednak masz jakieś pytania to śmiało pisz w komentarzu... No i jeśli post jest dla Ciebie ciekawy to podziel się z innymi - będzie mi bardzo miło!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger