← TO TOP

Jak zrobić kopię zapasową motywu w Bloggerze? {i dlaczego warto?}

Jak zrobić kopię zapasową motywu w Bloggerze? {i dlaczego warto?}

Blogger pozwala na zapisane zarówno kopii zapasowej motywu, jak i treści. Zauważyłam, że jednak niewielki procent blogerów z tej opcji korzysta. A warto! Dziś więc o tym, dlaczego warto i jak zrobić kopię zapasową motywu!

 


Dlaczego warto robić kopię zapasową motywu?

Wyobraź sobie sytuację, że nie znasz się za bardzo na HTMLu i CSS, ale wypatrzył*ś jakąś prosto wyglądającą instrukcję na zmianę wyglądu gadżetu. Postanowił*ś spróbować. Według tutoriali trzeba edytować mały fragment kodu. Wchodzisz więc w edycję kodu HTML, wklejasz skopiowany fragment, zapisujesz zmiany i.... strona się całkowicie rozjechała. 

Jeśli wprowadził*ś jedną zmianę - łatwo przywrócić stan sprzed zmian. Wystarczy usunąć ostatnio dodany kod. Jeśli jednak tych zmian było więcej, a ty nie orientujesz się totalnie w kodzie, to szukanie błędu jest jak szukanie igły w stogu siana. Często jest to brak jakiegoś nawiasu, cudzysłowu lub z drugiej strony jakiś dodatkowy, zbędny znak. W takiej sytuacji kopia zapasowa motywu ratuje Ci skórę. Wystarczy jedno kliknięcie i wgrywasz kopię, która przywraca poprawnie działającą stronę.


Jak często robić kopię zapasową motywu?

Nie musisz takiej kopii robić np. raz w miesiącu jeśli w ogóle nie edytujesz motywu. Według mnie warto ją natomiast zrobić zawsze PRZED wprowadzaniem poważniejszych zmian, nawet jeśli w swoim mniemaniu dobrze orientujesz się w kodzie. Sama po sobie wiem, że czasem przez nieuwagę zrobi się jakąś głupotę, a przywrócenie motywu jest szybsze niż znalezienie błędu.

Warto też zrobić kopię zapasową tuż po wgraniu i ustawieniu nowego motywu, zwłaszcza jeśli korzystasz z usługi wgrania. Pamiętaj, że wgranie pliku darmowego motywu na Bloggera (lub kupionego w sklepiku) , który pobrał*ś na komputer przywróci szablon, ale w wersji demo. Nie będzie tam Twojego podlinkowanego menu i ikonek, gadżety uruchomią się na domyślnych ustawieniach, a kolory pozostaną takiej jak w wersji testowej. Naprawdę warto więc zrobić sobie kopię zapasową motywu tuż po ustawieniu wszystkich detali.


Jak zrobić kopię zapasową motywu w Bloggerze?

Na szczęście jest to bardzo proste!

Wejdź  w panel bloga → Motyw → Strzałka obok "Dostosuj" → "Utwórz kopię zapasową".


To wszystko! Plik motywu został zapisany na Twoim komputerze. To, co możesz teraz dodatkowo zrobić, to zmienić nazwę pobranego pliku, by łatwo później go wyszukać w razie potrzeby!


A tu krótki tutorial w wersji video:


 

W tym wpisie omawiam kwestię kopii zapasowej MOTYWU. Jeszcze ważniejsze jest regularne robienie kopii zapasowej TREŚCI. Zajrzyj do wpisu → Masz kopię zapasową treści bloga? Jeśli nie TO ZRÓB JĄ TERAZ!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger