← TO TOP

Jak stworzyć galerię zdjęć w bloggerze? To proste!

Jak stworzyć galerię zdjęć w bloggerze? To proste!

Wiecie, że w nowym bloggerze w końcu można stworzyć galerię zdjęć? Podejrzewam, że wiele osób ta możliwość ucieszy. W dzisiejszym poście pokażę, jak taką prostą galerię dodać do waszego wpisu! A jest to teraz naprawdę proste ♥

 

Jak stworzyć galerię zdjeć w bloggerze? To proste!
 

U W A G A

Niestety w najnowszej wersji bloggera funkcja ta została usunięta, co mnie bardzo smuci.
Jeśli też liczycie na powrót możliwości dodawania tabeli możecie zgłaszać uwagi do bloggera.
Im więcej zgłoszeń, tym większa szansa, że ta opcja wróci.
Jak zgłaszać uwagi odnośnie bloggera?
Po zalogowaniu się na blogger.com kliknij ikonkę znaku zapytania w prawym, górnym rogu (obok avatara), a następnie wybierz "Prześlij opinię".Dzisiejszy wpis powstał trochę jako kontra do poprzedniego. W poście  ⟶  Nie podoba Ci się nowa wersja bloggera? Możesz wrócić do starej! Ale...  ← ponarzekaliśmy na nowy interfejs, w którym rzeczywiście jest trochę bugów utrudniających pracę i wydłużających pisanie posta. Ale nie można nie wspomnieć o tym, że pojawiły się też ciekawe funkcje, których wcześniej nie było - np. opcja dodania nagłówka H1, podgląd posta na różnych urządzeniach czy możliwość utworzenia tabeli. Zwłaszcza ta ostatnia powinna Was ucieszyć - dzięki niej w bardzo prosty sposób stworzycie galerię zdjęć!
Kto na to czekał?

Do czego wykorzystać galerie zdjęć?

Taka opcja przyda się zwłaszcza w przypadku blogów, na których publikuje się większą ilość zdjęć. Do tej pory ułożenie dwóch obrazów obok siebie wymagało trochę gimnastyki. Teraz można stworzyć przemyślaną galerię, z określoną liczbą kolumn i rzędów. 
Galeria zdjęć na pewno znajdzie zastosowanie na blogach kulinarnych czy fotograficznych, ale i rękodzielniczych, gdy chcecie ułożyć kilka zdjęć obok siebie. Można też ją wykorzystać przy  tworzeniu zakładki Kontakt, jeśli chcecie tam np. zamieścić banery firm, z którymi mieliście okazję współpracować.


Jak w bloggerze stworzyć galerię zdjęć?

Nie zliczę, ile razy dostawałam zapytania: "jak w bloggerze w łatwy sposób ułożyć dwa zdjęcia obok siebie" lub "jak stworzyć galerię zdjęć z moim portfolio". Uwierzcie mi - w nowej wersji bloggera to bardzo proste!

Pierwszy krok to utworzenie tabeli. Kliknij myszką w miejscu, w którym chcesz utworzyć galerię i z paska narzędziowego wybierz ikonkę tabeli, a następnie "Wstaw tabelę". W momencie pisania tego posta blogger automatycznie dodaje tabelkę z czterema kolumnami i dwoma wierszami (nowa wersja bloggera nadal jest udoskonalana więc jest możliwość, że to się zmieni). Oczywiście możecie dostosować ilość kolumn i wierszy do własnych potrzeb. Jak to zrobić?
Jeśli nie widzisz ikonki "wstaw tabelę" kliknij w "więcej opcji" - po rozwinięciu pokaże ci się taka możliwość:

Ja postanowiłam, że moja galeria będzie się składać z 3 kolumn i dwóch wierszy. Żeby usunąć jedną kolumnę musisz kliknąć myszką w którąś z komórek, a następnie znów kliknąć ikonkę tabeli. Teraz jednak wybierz  "Usuń kolumnę" (chyba, że chcesz dodać kolejną, wtedy "Wstaw kolumnę po..").


Tabelkę mamy gotową - teraz czas na dodanie zdjęć. Żeby galeria wyglądała estetycznie warto, przed wgraniem ich do posta, nadać im jednakowe proporcje. Ja zdecydowałam się na kwadraty.

Jak wgrać zdjęcie? Kliknij myszką w wybraną kolumnę, wybiesz z paska narzędziowego "wstaw obraz". Teraz powtórz to z pozostałymi komórkami.


Po uzupełnieniu nasza galeria na stronie prezentowałaby się tak:

Jak stworzyć galerię zdjeć w bloggerze? To proste!

Fajnie, ale to jeszcze nie to, prawda? Te czarne obwódki zdecydowanie psują efekt. Przydałoby się także dodać choć odrobinę odstępu między obrazami.


Jak zmienić wygląd galerii zdjęć?


Są dwie możliwości.
1. Pierwsza opcja to menewrowanie położeniem obrazka (wyrównanie do prawej, lewej do środka) oraz jego wielkością. Zauważyłam jednak, że powiększanie zdjęć plusem pogarsza ich jakość. Zdarza się też, że mimo naszych starań i identycznych (jak nam się wydaje) ustawień, obrazki minimalnie różnią się wielkością.


2. Druga metoda to dodanie krótkiego kodu w widoku HTML posta. Nie bój się - to nie jest trudne!
Tutaj nie zmieniasz rozmiaru zdjeć, nie ruszasz też ich położenia. Wszystko zostawiasz tak, jak wgrało się do tabelki (pamiętaj jednak o tym, by te grafiki miały takie same proporcje - to zdecydowanie poprawia estetykę galerii).
Wystarczy, że przełączysz widok posta z tekstowego na widok HTML - w tym celu wybierz ikonkę zaznaczoną na planszy poniżej.


Teraz pozostaje wkleić gotowy kod na samym końcu posta - tak, jak jest to pokazane poniżej:

KOD DO WKLEJENIA:

<style>
table{border:0px solid transparent!important}
table td {padding:0 10px}
table td:first-child {padding:0 10px 0 0}
table td:last-child {padding:0 0 0 10px}
.post-body table img {margin-bottom:0px!important}
</style>GOTOWE!
Prawda, że proste? Mam taką nadzieję, ale jeśli jednak masz jakiś problem to śmiało pisz - tu w komentarzu lub na grupie Ładny blog jest w zasięgu ręki!
I pamiętaj - nie ma głupich pytań!

Jak stworzyć galerię zdjeć w bloggerze? To proste!

Wierzę, że ten wpis okazał się pomocny.
Jeśli znasz kogoś komu ta instrukcja może się przydać, podeślij mu link do Karografii!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger