← TO TOP

SEO na bloggerze {czyli co zrobić, żeby wpis był lepiej widoczny w wyszukiwarce?}

SEO na bloggerze {czyli co zrobić, żeby wpis był lepiej widoczny w wyszukiwarce?}

SEO na bloggerze {czyli co zrobić, żeby wpis był lepiej widoczny w wyszukiwarce?}

Dziś wpis na specjalne życzenie czytelników. Co zrobić by post był lepiej widoczny w wyszukiwarce? Jak zadbać o SEO na bloggerze? W tym poście znajdziesz kilka wskazówek!


Coraz więcej osób narzeka na spadek statystyk. Oczywiście wpływ na taki stan ma wiele czynników, m.in. okres wakacyjny, zmiana zainteresowań naszych czytelników, ograniczona widoczność linków na facebooków, zmiana sposobu zliczania ruchu w GA itd. W związku z tym spadkiem coraz więcej osób zaczyna interesować się pozycjonowaniem wpisów, by dotrzeć do nowych czytelników poprzez wyszukiwarkę. To jest sposób na zwiększenie statystyk, zwłaszcza gdy nasz wpis uplasuje się na pierwszej stronie wyników wyszukiwań - muszę jednak od razu zaznaczyć, że tu algorytmy zmieniają się dość często, a do tego konkurencja jest spora (blogów jest mnóstwo), więc zastosowanie się do tych rad to jedynie wskazówka, a nie gwarancja.Co robić żeby wpis był bardziej widoczny w wyszukiwarce?


Poniżej przedstawię kilka kroków, o których warto pamiętać przygotowując blogowy wpis. Tu nie ma drogi na skróty i nie da się wypozycjonować wszystkich postów za jednym razem, ot tak. Owszem, szablon może pomóc, ale sami także musimy włożyć trochę wysiłku.
Pamiętaj o tych radach przed publikacją, a masz szansę, że Twój wpis będzie wyżej w wynikach wyszukiwania.


1. Zacznij od ustalenia słowa kluczowego

 - to podstawa i wokół tego będą się obracać kolejne punkty.
Co to jest słowo (fraza) kluczowe? Jest to słowo bądź fraza, która najlepiej opisuje to, co poruszasz w poście. Najprostszy sposób, żeby ustalić co to może być to: pomyśl co sama wpisałabyś w wyszukiwarkę. Taką frazą może być np. "jak dbać o kwiaty doniczkowe", "jak ubrać się na wesele", "co dać w prezencie na ślub" itd... Jeśli nie masz pomysłu to pomocą może się okazać Planer Słów Kluczowych. Wpisz tam hasło, które najlepiej opisuje Twój post, a pojawią się inne propozycje. Najlepiej wybierać z tych które mają konkurencję "niską", a jednocześnie dużą liczbę wyświetleń.
Na potrzeby wpisu jako frazę kluczową wybierzmy "darmowy motyw na bloggera".


2. Użyj wybraną frazę kluczową w tytule posta 

Najlepiej gdy tytuł nie jest zbyt długi, a fraza jest bliżej początku np. "Darmowy motyw na bloggera - pobierz za free".


3. Powtórz frazę kluczową przynajmniej kilkukrotnie

Dobrze jest gdy fraza kluczowa pojawi się w pierwszym akapicie wpisu - im wyżej tym lepiej. Później powtórz ją kilkukrotnie, ale pamiętaj, by tekst wyglądał naturalnie - w końcu piszemy dla czytelnika, a nie dla robota ;) Warto też frazę kluczową w poście wytłuścić (wyboldować).


4. Umieść frazę kluczową w nagłówkach/podtytułach

Znaczniki h1,h2,h3 wskazują na rangę danego fragmentu. Im niższa liczba tym ranga wyższa. I tak h1 jest ważniejsze niż h2, h2 niż h3 itd.

W moich motywach w sklepiku specjalnie wprowadziłam modyfikacje i tytułom postów nadałam znacznik h1 (zamiast h3, który jest dodany domyślnie przez bloggera), - wyszukiwarki zwracają na niego szczególną uwagę, więc warto to wykorzystać.

Tytuł posta to nie wszystko - możesz także we wpisie skorzystać z nagłówków.
Warto podzielić wpis na partie i dodać śródtytuły z użyciem frazy kluczowej np. "Darmowy motyw na bloggera - cechy charakterystyczne", "Darmowy motyw na bloggera - jak wgrać", "Darmowy motyw na bloggera - jak edytować" itd...
Pamiętaj jednak, by śródtytułów nie wyróżniać zmianą czcionki czy kolorem, bo oprócz korzyści wizualnych, innych brak. Koniecznie te śródtytuły oznacz jako nagłówek lub podtytuł. W tym celu zaznacz wybrany fragment, z paska narzędziowego rozwiń okienko "Normalny" i wybierz "Nagłówek" lub "Podtytuł".


Każdy szablon ma odgórnie ustalony wygląd nagłówków i podtytułów - w następnym poście napiszę jak te elementy edytować i nadać im własny charakter.


5. Przygotowując zdjęcia do wpisu i nadaj im nazwy z użyciem frazy kluczowej 

Zamiast nazwy nadanej przez aparat np. IMG_001 nadaj zdjęciom swoje nazwy, używają frazy kluczowej - darmowy-motyw-na-bloggera.jpg, darmowe-motywy-na-bloggera.jpg, motyw-na-bloggera.jpg itd.


6. Gdy załadujesz zdjęcie do posta pamiętaj by dodać "alt", oczywiście z użyciem frazy kluczowej 

Naciśnij wybrany obraz myszką, wybierz właściwości i w oba okienka wklej wybrany tekst np. "darmowy motyw na bloggera do pobrania".Możesz także dodać podpis do zdjęcia - to kolejna okazja do umieszczenia fazy kluczowej. Naciśnij myszką na zdjęcie, wybierz "podpis" i umieść tam swój tekst - to co tu wpiszesz pojawi się pod zdjęciem na blogu.

 


7. Uzupełnij opis na potrzeby wyszukiwania.

W oknie edycji posta "opis na potrzeby wyszukiwania". Warto tu wkleić krótki opis zawartości posta, po raz kolejny z uwzględnieniem frazy kluczowej. Może to być np. "Darmowy motyw na bloggera do pobrania - klasyczny szablon na blogspota do pobrania za darmo" itp.Jeśli nie masz tej opcji w pasku ustawień posta przejdź do panelu bloga → Ustawienia → Ustawienia wyszukiwania → Opis → Edytuj.W okienku, które się pojawi możesz wpisać kilka słów opisujących tematykę całego bloga, a następnie "zapisz zmiany". Teraz podczas edycji posta okienko "opis na potrzeby wyszukiwania" powinno się pojawić.8. Wykorzystaj słowa kluczowe w linku posta 

Kolejna rzecz, o którą warto zadbać to link do posta. Możesz zdać się na automat bloggera, ale polecam wykorzystać także tą możliwość, by powtórzyć słowo kluczowe. 
Żeby ustawić niestandardowy link znów przejdź do sekcji "Ustawienia postów" i rozwiń opcję "Link bezpośredni". Teraz zaznacz "Niestandardowy" i w białym okienku określ jak ma wyglądać Twój link - w moim przykładzie będzie to np. "darmowy-motyw-na-bloggera" lub krócej.


 

9. Jeśli to możliwe wykorzystaj alternatywne frazy kluczowe

Czasem do określenia tematu posta można użyć różnych słów o podobnym znaczeniu. Warto skupić się na jednym, ale dodać także inne i powtórzyć je przynajmniej kilkukrotnie. Np. w przypadku "motyw na bloggera", zamiennie lubię użyć "szablon na blogspota", bo to stwierdzenie używane jest równie często. Jeśli dodajesz więcej zdjęć w alcie (właściwościach) stosuj te frazy zamiennie.


10. Linkuj do starszych postów

Jeśli na blogu poruszałaś już tematy wiążące się z tym obecnym, koniecznie podlinkuj je w treści posta! Takie linkowanie wewnętrzne ma dwie zalety. Po pierwsze, czytelnik już zaciekawiony danym tematem być może kliknie w dany odnośnik i z chęcią odwiedzi kolejne posty. Po drugie, jest to korzystne właśnie ze względu na SEO. Linkowanie porządkuje stronę i ułatwia robotom poruszanie się po blogu przyspieszając indeksowanie kolejnych postów. Ale tu pamiętaj o jednym - linkuj mądrze. Ogranicz stosowanie anchorów (tekstów widocznych w miejscy odnośnika) typu "kliknij tutaj", "pisałam o tym tutaj" czy "klik", a linkuj frazy kluczowe - może to być np. tytuł posta, opis tematu - ważne, żeby było to coś co wskaże robotom (no i rzecz jasna czytelnikom) czego się spodziewać po tym linku. Podsumowując zamiast "Niedawno udostępniłam nowy motyw do pobrania (KLIK)", zdecydowanie lepiej dodać "Niedawno udostępniłam nowy motyw do pobrania Georgia".

 
To tak pokrótce kilka kroków, o których warto pamiętać przed publikacją wpisu. Starałam się opisać to jak najprościej, ale jeśli masz jakieś pytania to śmiało pisz :)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger