← TO TOP

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?

Często przy zmianie szablonu pojawiają się niemiłe niespodzianki. Jedną z nich są pozostałości po poprzednim szablonie, których nie można się pozbyć z poziomi Układu. Jak więc usunąć zablokowany gadżet w bloggerze? Właśnie o tym będzie w dzisiejszym poście!

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?

Jeśli spojrzysz w Układ bloga i zauważysz gadżet, który nie posiada tego szarego paska z lewej strony, to znaczy, że został on zablokowany i nie ma przy nim opcji "usuń". Nie znaczy to jednak, że musisz się pogodzić z jego obecnością. Zaraz Ci pokażę jak w kilku krokach usunąć zablokowany gadżet!

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze? - jak wygląda w układzie

 

Po co blokuje się gadżety?


Są takie gadżety w szablonie, które są ważne z punktu widzenia praktyczności - np. gadżet "polecane posty" (featured posts) czy slider. Często ich przypadkowe usunięcie z Układu skutkuje tym, że nie da się już do nich powrócić - nie możesz po prostu go dodać z powrotem, bo to konkretnie TEN był zmodyfikowany. Żeby więc zapobiec takiemu przypadkowemu usunięciu niektóre gadżety są w szablonach zablokowane.

 

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?


Najpierw musisz ustalić ID konkretnego gadżetu. Wystarczy, że w tym celu wejdziesz w → Układ i najedziesz myszką na "edytuj" obok wybranego gadżetu. U samego dołu pokaże Ci się ciąg znaków i w miejscu zaznaczonym na czerwono, możesz zobaczyć jego ID.

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze? - jak ustalić ID W kolejnym kroku musimy wprowadzić małą modyfikację w kodzie. W tym celu wybierz → Szablon → Edytuj kod HTML...

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?

... rozwiń pasek "Przejdź do widżetu" i wybierz ID gadżetu, który chcesz usunąć. W moim przypadku jest to HTML12. (jeśli Twój gadżet miał nadany tytuł możesz też go wyszukać w szablonie - w tym celu naciśnij ctrl+f i w polu wyszukiwania wpisz tytuł gadżetu). Teraz ten konkretny gadżet powinien się znaleźć u samej góry kodu.

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze? - przejdź do gadżetu

Zwróć uwagę na fragment locked='true' - to właśnie on jest odpowiedzialny za blokowanie gadżetu...

... wystarczy zmienić 'true' na 'false' i zapisać szablon.

Jak usunąć zablokowany widżet w bloggerze? - zmień true na false

Teraz przejdź z powrotem na blogger.com (samo przekliknięcie z Szablon na Układ nic nie da - strona musi się odświeżyć). Zobacz, że przy wybranym gadżecie pojawił się szary pasek po lewej. Wystarczy wybrać "edytuj" i usunąć niepotrzebny gadżet!

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?
Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?

GOTOWE!

Mam nadzieję, że instrukcja jest prosta i czytelna. I pamiętaj - w razie pytań śmiało pisz! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger