← TO TOP

Co zrobić jeśli kopiujesz teksty na bloga z Worda? {jak usunąć zbędne formatowania}

Co zrobić jeśli kopiujesz teksty na bloga z Worda? {jak usunąć zbędne formatowania}

Lubisz przygotowywać posty w Wordzie i nie chcesz z tego rezygnować? Wiesz już, że kopiując tekst, kopiujesz go wraz z formatowaniem. Co więc zrobić, żeby wkleić na bloga samą czystą treść? Jak usunąć zbędne formatowania z Worda? Dziś kilka sposobów! 

 

Co zrobić jeśli kopiujesz teksty na bloga z Worda? {jak usunąć zbędne formatowania?}

W poprzednim wpisie pisałam →  Dlaczego nie warto kopiować tekstów z Worda? i pokazałam na przykładzie co tak naprawdę wklejasz na bloga (bo okazuje się, że wcale nie sam tekst). 

Wiem, że są jednak osoby, które nie chcą rezygnować z Worda. Właśnie dla takich osób dzisiejszy poradnik. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że kopiujesz także mnóstwo formatowania to możesz podjąć kroki, by nie przenieść go na bloga. Czyli nadal kopiujesz treść postów z Worda, ale wklejasz już sam tekst. 

Jak to zrobić?

Piszę tu Wordzie, ale pamiętaj, że kopiując z innych stron www czy chociażby Facebooka, także bardzo często wklejasz na stronę niepotrzebne formatowania. Skorzystaj więc z poniższych sposobów, by tego formatowania się pozbyć!


1. Skorzystaj z NotatnikaTo najczęściej polecany sposób i mój ulubiony, bo jest niezawodny. Działa zawsze i na każdej przeglądarce.

Najpierw skopiuj tekst z Worda i wklej go do Notatnika, a następnie z Notatnika do Edytora Postów w Bloggerze. Notatnik usuwa wszelkie formatowania - możesz mieć pewność, że wklejasz sam czysty tekst.2. Wykorzystaj skrót klawiszowy Ctrl+Shift+VKopiując prawdopodobnie korzystasz ze skrótów klawiszowych Ctrl+C/Ctrl+V. Jeśli chcesz wkleić sam tekst skorzystaj ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+V. W Edytorze Postów powinien pojawić się sam tekst.

Nie opisałam tej metody jako pierwszej, bo czytając wiele poradników i forów, znalazłam informację, że czasem ten skrót i tak nie działa poprawnie i przepuszcza np. linki. Może też nie współpracować ze wszystkimi przeglądarkami. Warto u siebie przetestować :)3. "Wklej jako zwykły tekst"Jeśli nie korzystasz ze skrótów klawiszowych, a wklejasz treść posta myszką, to sprawdź czy po kliknięciu prawym klawiszem myszki masz funkcję "Wklej jako zwykły tekst". Nie każda przeglądarka daje taką możliwość, ale na pewno jest w Chromie (w FF nie widziałam).


 

4. Wklej tekst w widoku HTML postaDomyślnie Edytor Postów włącza się jako "Widok tworzenia". Wystarczy, że przełączysz się na chwilę na widok HTML (pierwsza ikonka od lewej w pasku narzędziowym) i w nim wkleisz skopiowany tekst. Teraz możesz z powrotem wrócić do Widoku Tworzenia i kończyć tworzenia posta. Tym sposobem także kopiujesz sam czysty tekst.5. Usuń formatowanie w Edytorze PostówTo rozwiązanie sprawdzi się jeśli już wkleiłaś/wkleiłeś tekst z formatowaniem. Można w ten sposób "naprawić" też starsze posty.

W Edytorze Postów znajdziesz narzędzie "Wyczyść formatowanie". Usuwa ono wszystkie formatowania więc tekst może się trochę rozjechać i niezbędne będą niewielkie poprawki - głównie to problem z nadliczbowymi odstępami. 

Wystarczy zaznaczyć tekst, z którego chcemy usunąć formatowanie i wybrać z paska narzędziowego ikonkę przekreślonej literki T. Jeśli jest to archiwalny post, w którym masz też osadzone zdjęcia, polecam zaznaczać tekst fragmentami, a nie jako cały post. Jeśli jednak dopiero co skopiowałaś/skopiowałeś tekst to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaznaczyć całość od razu. 

 

 

Jeśli nie widzisz na swoim monitorze tej ikonki, kliknij najpierw na trzy kropki, które rozwiną ukryte opcje:


Jak widzisz jest kilka sposobów, aby zbędnego formatowania się pozbyć. 

Który sposób TY wybierasz?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger