← TO TOP

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?

Jak usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?

Jak usunąć gadżet, który nie ma opcji "Usuń"? Czasem przy zmianie motywu pojawiają się niemiłe (choć łatwe do naprawienia) niespodzianki. Jedną z nich są pozostałości po poprzednim szablonie, których nie można się pozbyć z poziomi Układu. Jak więc usunąć zablokowany gadżet w bloggerze? Właśnie o tym będzie w dzisiejszym poście!Jeśli spojrzysz w Układ bloga i zauważysz gadżet, który nie posiada tego szarego paska z lewej strony, to znaczy, że został on zablokowany i nie ma przy nim opcji "usuń". Nie znaczy to jednak, że musisz się pogodzić z jego obecnością. Zaraz Ci pokażę jak w kilku krokach usunąć zablokowany gadżet! 

Dzisiejszą instrukcję pokażę na przykładzie gadżetu "Follow By Email", który niedługo przestanie działać.
  
  

Po co blokuje się gadżety?


Są takie gadżety w szablonie, które są ważne z punktu widzenia praktyczności - np. gadżet "polecane posty" (featured posts) czy slider . Często ich przypadkowe usunięcie z Układu skutkuje tym, że nie da się już do nich powrócić - nie możesz po prostu go dodać z powrotem, bo sam blogger ich nie oferuje. Są też bloggerowe gadżety, które zostały specjalnie zmodyfikowane - usunięcie tego konkretnego będzie nieodwracalne i dodanie gadżetu (niby tego samego) z poziomu "dodaj gadżet' spowoduje pojawienie się domyślnej (nie zmodyfikowanej) wersji.  Żeby więc zapobiec takiemu przypadkowemu usunięciu, niektóre gadżety są w szablonach zablokowane.

 

Co zrobić, by usunąć zablokowany gadżet w bloggerze?


Żeby usunąć zablokowany gadżet niestety niezbędne będzie wejście w kod motywu i odnalezienie tego konkretnego gadżetu. Potrzebujemy albo jego nazwy, albo np. ID (gdy gadżet nazwy nie ma). 
 
Nazwą gadżetu w naszym przykładzie będzie np. Follow By Email, Znajdziesz mnie tutaj, Archiwum itd... 
 
A jak ustalić ID gadżetu? Wystarczy, że klikniesz ikonkę ołówka i przejdziesz do edycji gadżetu. W górnej części okienka zobaczysz ciąg znaków. Na samym końcu znajduje się ID gadżetu (ten ciąg znaków nie mieści się widocznej części okienka, więc kliknij tam lewym klawiszem myszki i przeciągnij myszkę w prawo, jakbyś chciała zaznaczyć tekst)
 
 

W kolejnym kroku musimy przejść do kodu motywu i albo od razu usunąć cały gadżet, albo wprowadzić małą modyfikację, tak by gadżet można było usunąć z poziomu Układu. 
 
W tym celu wybierz →  Motyw → Strzałka obok "Dostosuj"  →  Edytuj kod HTML...
 


Teraz musimy znaleźć fragment kodu określającego ten konkretny gadżet. Możemy to zrobić na dwa sposoby.
 
SPOSÓB NR 1 na znalezienie gadżetu
Gdy znasz ID gadżetu kliknij ikonkę "Przejdź do widżetu" i wybierz z listy ten, który chcesz usunąć.
 

 
SPOSÓB NR 2 na znalezienie gadżetu
Jeśli nie wiesz jakie ID ma Twój gadżet, ale ma on nadany tytuł, to możesz go wyszukać. Kliknij lewym klawiszem myszki gdzieś na kodzie, a następnie wybierz skrót klawiszowy Ctrl+f. W lewym górnym rogu pojawi się okienko wyszukiwania, wpisz tam fragment nazwy Twojego gadżetu i kliknij Enter (ja wpisałam początek nazwy czyli Follow by) - zostaniesz automatycznie przeniesiona do odpowiedniego fragmentu kodu.
 

 
W tym momencie masz dwie możliwości - albo usunąć cały gadżet z kodu, albo tylko tak go zmodyfikować, by można było to zrobić w przyszłości, czyli po prostu odblokować.
 

Jak usunąć cały gadżet z kodu?

 
Żeby mieć pewność, że usuniesz cały gadżet, a nie jego część, kliknij na strzałeczkę przy linijce swojego gadżetu (dokładnie tak, jak to pokazane na poniższej grafice).
 

Ten mały zabieg spowoduje, że kod się "zwinie". Teraz zaznacz fragment między <b:widget ... a </b:widget> i usuń całą linijkę, a następnie zapisz zmiany (ikonka dyskietki).  GOTOWE!
 


Jak odblokować gadżet?

 
Zwróć uwagę na fragment locked='true' - to właśnie on jest odpowiedzialny za blokowanie gadżetu... Zamień true na false i zapisz zmiany (ikonka dyskietki)


Przejdź teraz z powrotem do panelu bloga i zakładki Układ. Zobacz, że przy wybranym gadżecie pojawił się szary pasek po lewej. Wystarczy wybrać ikonkę ołówka i usunąć niepotrzebny gadżet!


GOTOWE!

Mam nadzieję, że instrukcja jest prosta i czytelna. I pamiętaj - w razie pytań śmiało pisz!  Tu nie ma głuich pytań :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

Copyright © KAROGRAFIA , Blogger