← TO TOP

2 dzień wyzwania - 5 dni do ładniejszego bloga!



Jeśli ktoś dopiero dołączył to polecam zacząć od dnia nr 1
1 dzień wyzwania - 5 dni do ładniejszego bloga!



Dziś przejdziemy do analizy fontów i kolorów na blogu.

FONTY

Żeby blog wyglądał spójnie i estetycznie najlepiej wybrać 2-3 fonty i się ich trzymać. Przejrzyj swoją stronę i zobacz z ilu obecnie korzystasz. Oceń czy to są czcionki, które:
    • podobają się tobie,
    • nie męczą wzroku i ułatwiają czytanie,
    • mają polskie znaki,
    • współgrają ze sobą.
      Specjalnie na pierwszym miejscu umieściłam "czy podobają się Tobie". To Twój blog i to oczywiste, że ma się Tobie podobać. Na szczęście wybór fontów jest spory więc każdy może znaleźć coś w swoim stylu. Niech blog oddaje Wasz charakter, ale warto wprowadzić w to jakiś porządek. Równie jednak ważne jest to, by font był wyraźny i nie męczył wzroku - w końcu tworzymy dla czytelników!
      Według mnie najlepiej zacząć od wyboru fontu tekstu - on będzie zajmował największą część bloga. Później dobierz do niego np. font, którego chcesz użyć do tytułów postów lub innych elementów. Na koniec (jeśli chcesz) wybierz font dekoracyjny. Jeśli chcesz dodać jeszcze jeden - oceń czy będzie pasował do reszty. To oczywiście moja sugestia - taka kolejność u mnie się sprawdza. Jeśli jednak wolisz na odwrót - zrób po swojemu.



      Jeśli chcecie dodać czcionkę niestandardową, której nie oferuje blogger skorzystajcie z tej instrukcji
      Jak dodać i ustawić czcionkę niestandardową w bloggerze? Instrukcja krok po kroku!



      Najważniejsza rzecz to polskie znaki(!). Przy wyborze czcionki zawsze zwracajcie na to uwagę. Warto sprawdzić też wersję mobilną - czasem na komputerze tekst wyświetla się poprawnie, ale na komórkach już nie czyta śćń. Jeśli tak się dzieje, dajcie mi znać w komentarzu na grupie, a coś na to poradzimy.

      Ogólna zasada mówi, że przy dłuższych tekstach internetowych najlepiej sprawdzą się fonty bezszeryfowe. Z kolei fonty szeryfowe (z ozdobnymi daszkami) nadają się do tworzenia nagłówków, cytatów czy wyróżnienia krótszych fragmentów. Potraktuj to jako wskazówkę. Najważniejsze jednak, żeby font był czytelny i nie męczył wzroku.

      Jeśli wprowadzasz jakiś dekoracyjny font to zadbaj, by był jedynie dodatkiem, wisienką na torcie. Pisankowe fonty najczęściej nie sprawdzą się jako tytuły postów. Warto je wykorzystać do tworzenia grafik czy wyróżnienia jakiegoś elementu na stronie, ale nie przesadźcie z ilością. Zwróćcie też uwagę, że  takie fonty nie wyglądają też zbyt estetycznie, gdy stosujesz drukowane litery - jeśli font pisankowy, zrezygnuj z drukowanych liter.

      Zwróć też uwagę na pochylenia i pogrubienia - to też są elementy dekoracyjne i warto używać ich z umiarem. Pochylenie nie najlepiej wygląda w przypadku dużych liter, a nadmiar pogrubienia przestaje spełniać swoją funkcję.

      Druga rzecz - wielkość fonta. Tekst powinien być takiej wielkości, by był czytelny. Ale zadbajcie też o to, by tych wielkości się trzymać. Jeśli ustawicie tekst główny na 12px i ten sam font powtarza się w pasku bocznym, to też warto tam ustawić 12px. Tu nie ma sztywnych reguł, dlatego warto podpytać czytelników, jak odbierają wasz blog - czy widzą na nim porządek, czy coś jednak "zgrzyta". Możecie wykorzystać okazję i jeśli macie ochotę wrzućcie link do waszego bloga pod tym postem, by inni mogli się wypowiedzieć!

      Odstępy - one też mają wpływ na efekt końcowy. Sprawdźcie czy odstępy miedzy liniami i znakami są takie same. Jeśli w niektórych elementy zastosowaliście inne, to oceńcie czy to razem ze sobą współgra czy raczej wprowadza chaos. Szczególną uwagę zwróćcie na gadżety. Każdy z was korzysta z innych motywów, więc nie sposób tu podać jednego gotowego rozwiązania. Dlatego jeśli ktoś z Was będzie chciał wprowadzić zmiany w odstępach to wspomnijcie o tym w komentarzu do tego posta na grupie.
       
      I w kontekście fontów muszę napisać:

      WAŻNE: Nie kopiuj tekstów z Worda! Dlaczego?

      →  Dlaczego nie warto kopiować tekstów z Worda (lub innych stron)? 

      Sprawdźcie czy w każdym poście macie taki sam font? Jeśli nie to być może teksty były kopiowane. Niestety kopiując teksty np. z Worda, kopiujecie też formatowanie - to przez to nie możecie później zmienić czcionki.
       
      Warto tu też wspomnieć o logo. Spytaj uczestników jak odbierają Twój obecny nagłówek. Sprawdź czy nie masz w nim zbyt wielu elementów, zbyt wielu fontów. Najczęściej sprawdza się zasada - im mniej tym lepiej. Jeśli w logo wykorzystujesz jakiś font dekoracyjny nie dokładaj już wtedy na bloga kolejnego, a dołóż jako akcent dokładnie ten sam.  
       
       



      Nie masz pomysłu jakie fonty wybrać?
      A może coś wpadło ci w oko, ale nie wiesz czy wybrane czcionki będą się razem dobrze komponować?
      → Jak wybrać fonty na bloga? Kilka narzędzi, które Ci w tym pomogą!



      KOLORY

      Z kolorami sprawa ma się podobnie jak z fontami - mniej znaczy więcej.
      Warto wybrać kilka kolorów i się i trzymać. Niech to będą np. 2 kolory główne i 3 uzupełniające. Tu nie ma sztywnych reguł. Czasem można użyć więcej barw, jeśli one się ładnie komponują - jednak kilka kolorów kontrastowych w dużej ilości nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj też o tym, że kolory w dużym stopniu wpływają na to jak inni odbierają Twój blog - czasem delikatna zmiana odcienia wpływa na to, że jest lepiej oceniany.
      Jeśli nie wiesz czy Twoje kolory są pozytywnie odbierane, wklej link do swojego bloga pod postem na grupie i spytaj co inni o nich sądzą.
      Nie masz pomysłu jakie kolory zastosować? Możesz skorzystać ze stron, które troszkę to ułatwiają.
      Przy wybieraniu zwróć uwagę na kolor tekstu - nie musi to być czerń, ale na tyle tyle kontrastowy, by dobrze się czytało (także w wersji mobilnej).



      Strony, które mogą ci pomóc wybrać kolory:
      → color.adobe.com
      → Design Seeds
      → Colorhunter
      → Coolors.co



      Gdy już wybierzesz swoją paletę, zastosuj ją na blogu. Jeśli w logo masz konkretny odcień różu, w elementach dekoracyjny zastosuj dokładnie ten sam lub jego pochodną z Twojej palety. Jeśli dodajesz zamiast zdjęć grafiki, lub na zdjęciach umieszczasz napisy - zadbaj by zastosować tam wcześniej wybrany font i kolor z palety (jeśli masz taką możliwość podmień te, które obecnie masz na blogu). Jeśli wybierzesz konkretny odcień szarości na tekst, sprawdź czy wszędzie zastosowany jest ten sam. Pamiętaj też o linkach - mały drobiazg, a robi efekt.

      Jeśli na blogu masz ustawione tło, najlepiej, by było w neutralnym kolorze. Już same zdjęcia wnoszą dużo koloru, a tło w końcu ma być jedynie dodatkiem, prawda?  Tu zwróć także uwagę na fakturę - warto podejść do tego z głową i zrezygnować nie tylko z pstrokatych kolorów, ale i ciężkich wzorów.

      To co? Bierzemy się do pracy?

      Spróbujcie najpierw same przejrzeć swoje blogi, wprowadzić zmiany, a później skorzystajcie z okazji i wklejajcie pod postem na grupie linki do waszych blogów, by inni mogli się wypowiedzieć jak odbierają wasze strony pod kątem omawianej dzisiaj kwestii! Nie bójcie się zapytać, i nie krępujcie się komentować (oczywiście uprzejmie). Bardzo mnie cieszy, że w pierwszym dniu tak się zaangażowałyście i chętnie pomagałyście reszcie uczestników :) Wierzę, że dziś będzie podobnie!



      Mój wpis jest przydatny?
      Postaw mi kawę na buycoffee.to


      PS. Przypominam, że Karografia przynajmniej na czas wakacji będzie zamknięta. 
      Jeśli więc myślisz o nowym motywie lub logo to czasu zostało niewiele :)  
      Wszystkie motywy możesz zobaczyć → TUTAJ!
      Więcej informacji o nagłówku znajdziesz → TUTAJ!

      Brak komentarzy:

      Prześlij komentarz

      Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii!

      Copyright © KAROGRAFIA , Blogger